Ιδιαίτερη αναφορά στον αείμνηστο Κρητικό επιχειρηματία Θεόδωρο Βασιλάκη έκανε κατά το χαιρετισμό του στα εγκαίνια του Παιδικού Χωριού SOS στο Ηράκλειο ο πρώην πρόεδρος Δ.Σ. των Παιδικών Χωριών SOS Ελλάδος, Αναστάσιος Βρεττός.
"Τα λόγια ενός μεγάλου Κρητικού, του Θοδωρή Βασιλάκη ηταν ο σπόρος για το Παιδικό Χωριό SOS", δήλωσε ο κ. Βρεττος παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας.
"Κάθε παιδί αξίζει μια οικογένεια και όλοι μαζί πρέπει να προσπαθούμε για αυτό" πρόσθεσε ο ίδιος