Το ότι είναι θετικά διακείμενος για τον «Κλεισθένη» φροντίζει να επαναλαμβάνει σε κάθε ευκαιρία ο Χάρης Μαμουλάκης.
«Ένα πολύ σημαντικό και τεράστιας σημασίας ζήτημα είναι ότι στο Δημοτικό Συμβούλιο αποτυπώθηκε πραγματικά μια σύνθεση», ανέφερε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του ΕΣΔΑΚ, υποστηρίζοντας πως η θετική ψήφος που έδωσε η πλειοψηφία των παρατάξεων «ίσως προτάσσει αυτό που πρέπει να οραματιστούμε για την μετά Κλεισθένη εποχή. Γιατί καλώς ή κακώς σε οκτώ μήνες μπαίνουμε σε μια άλλη σφαίρα. Σε μια άλλη δημόσια δημοτική σφαίρα, όπου απαιτούνται πλέον οι συνθέσεις: Να ομονοιάσουμε γύρω από το κοινό καλό και τη στοχοπροσήλωση τη δημοτική για τα δρώμενα της πόλης μας και όχι μόνο».