"Τακτικοί" επισκέπτες της Σητείας έχουν γίνει καθηγητές και φοιτητές του τμήματος Ωκεανογραφίας του Πανεπιστημίου του Λίβερπουλ, που μελετούν το ζήτημα της διάβρωσης των ακτών.
Όπως αναφέρει ο Δήμαρχος Σητείας Γιώργος Ζερβάκης, αντικείμενο της παρουσίας τους είναι η αποτύπωση της περιοχής και η κατάθεση προτάσεων για την επίλυση του προβλήματος.
Ο κ. Ζερβάκης αναφέρει χαρακτηριστικά: "Τους ευχαριστούμε που επισκέπτονται για 4η χρονιά τον τόπο μας και είμαστε στη διάθεσή τους και για κάθε συνδρομή και βοήθεια".