Μετά τη συνάντηση με τους εκπαιδευτές ο Αντιπεριφερειάρχης Ε. Κουκιαδάκης αναφέρθηκε στην.... κάθοδο των διπλωμάτων με βαλίτσες από την Αθήνα, καυτηριάζοντας την έλλειψη εμπιστοσύνης που διαπνέει το κεντρικό κράτος προς την περιφέρεια.
Και για να δώσει παραπάνω έμφαση σε αυτά που έλεγε, χρησιμοποίησε την... ατάκα της Τασίας Χριστοδουλοπουλου: "τα διπλώματα λιάζονται στην Αθήνα και μετά τα στέλνουν στην Κρήτη"