Με πολύ κόσμο, ωραίες και ενδιαφέρουσες εισηγήσεις ολοκληρώθηκε το Δεύτερο Συνέδριο για την Επαρχία Αποκορώνου . Οι εργασίες έκλεισαν με ένα εξαιρετικό δείπνο κάτω από το πανάρχαιο πλάτανο στην αυλή της εκκλησίας του Χριστού στον Αγκαβανέ Καλυβών, με οικοδεσπότη τον αεικίνητο παπά Μιχάλη Βλαβογιλάκη και τις Καλυβιανές κυρίες.
Ευχάριστη έκπληξη -όπως σημειώνει ο αρχαιολόγος Μιχ.Ανδριανάκης- την τελευταία μέρα η παρουσία και του 94χρονου κ.Βαγγέλη Κωστάκη, παλιού επιχειρηματία και για πολλά χρόνια Προέδρου της Κοινότητας Τζιτζυφέ. Πήγε οδηγώντας μόνος του το αυτοκίνητό του και επέμενε να μιλήσει. Του δόθηκε ο λόγος και εντυπωσίασε με την καθαρότητα του μυαλού και του λόγου του, αλλά και με τις προτάσεις του.