Η σκηνή συνέβη σε έναν από τους διαδρόμους της Βουλής. Ηταν ο Πρόεδρος της Βουλής Ν. Βούτσης, ο οποίος έπιασε κουβέντα στο πόδι με τον Στ. Κοντονή (υφυπουργός Αθλητισμού). Ξαφνικά εμφανίζεται ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Μανιός (γιατρός το επάγγελμα, πρώην συνδικαλιστής με την ΕΙΝΑΠ). Φαινόταν ανήσυχος και χωρίς να ζητήσει συγγνώμη που διέκοπτε μια συζήτηση, ρώτησε αγχωμένος τον Πρόεδρο της Βουλής:
«Πρόεδρε, άκουσες την ομιλία μου; Ημουν καλός;».
Ο κ. Βούτσης τον διαβεβαίωσε ότι ήταν καλός.
Αλλά ο κ. Μανιός θέλησε να δώσει εξηγήσεις για αυτή τη διακοπή: «Ξέρεις, Πρόεδρε, πριν από λίγο μου έδωσε συγχαρητήρια για την ομιλία μου ο Λοβέρδος και νόμισα ότι έκανα κάποια... πατάτα».