Επειδή κυκλοφορούν πολλά και διάφορα από ορισμένους προέδρους συνεταιρισμών που ζητούν κωδικούς από τους συνεταιριστές για να ολοκληρώσουν τις διαδικασίες στις ενώσεις σχετικά με τα δικαιώματα και τις επιδοτήσεις ο αντιπρόεδρος του ΟΠΕΚΕΠΕ Γιώργος Αποστολάκης το ξεκαθάρισε:
"Αυτό που χρειαζόμαστε είναι ο κωδικός του TAXIS NET , αυτός που δίνει το σύστημα για την πιστοποίηση. Οχι τους κωδικούς που έχει προσωπικά ο καθένας. Αυτό μπορεί να το κάνει ο ίδιος ο συνεταιριστής, ο αγρότης ή ο λογιστής του. Δεν τους ζητά κανένας password.Είναι ξεκάθαρο αυτό"!