Με...αργούς ρυθμούς φαίνεται ότι προσέρχονται σήμερα στις κάλπες οι Ηρακλειώτες.
Ενδεικτικό είναι ότι σε σχολικά συγκροτήματα, όπως το 4ο Γυμνάσιο - Λύκειο Ηρακλείου, όπου την περασμένη Κυριακή την ίδια ώρα, είχαν σχηματιστεί ήδη ουρές, σήμερα...το τοπίο είναι έρημο!
Στο 14ο μάλιστα εκλογικό τμήμα του σχολείου από τις 7 το πρωί, έως περίπου τις 10:00, είχαν ψηφίσει μόλις 20 άτομα!
Ίδια η εικόνα στο 2ο Λύκειο στη Θέρισσο και στην πρώην Ακαδημία, με τους πολίτες να ψηφίζουν χωρίς καθόλου αναμονή, σε αντίθεση με την προηγούμενη Κυριακή!
Υποτονική είναι η προσέλευση ψηφοφόρων και στο 6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, στο κέντρο της πόλης. Όπως φανερώνουν και οι φωτογραφίες, η εκλογική διαδικασία εξελίσσεται ομαλά, με λίγο κόσμο.