Τον προβληματισμό του διατύπωνε σε παρέα φίλων ο οικονομικός επόπτης του Επιμελητηρίου Ηρακλείου, Γιώργος Φασουλάκης ο οποίος διερωτήθη γιατί τα κεντρικά στελέχη της ΝΔ (με αφορμή την κάθοδο Καραμανλή στο Ηράκλειο) όταν έρχονται στο Ηράκλειο δεν επισκέπτονται και το Επιμελητήριο το οποίο ως γνωστόν αποτελεί το άνδρο της επιχειρηματικότητας , της ελεύθερης οικονομίας και της οικονομίας της αγοράς ;
Υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι λόγοι ή σκοπιμότητες ανάλογες με αυτές στο Δήμο Ηρακλείου;