Ήταν Χριστούγεννα του 2012 όταν ο Δημήτρης Αποστολάκης, πήρε την απόφαση να μην προσπερνά τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη, αλλά να απλώσει ένα χέρι βοηθείας.
Τότε, ήταν μια προσπάθεια "ερασιτεχνική" - ο ίδιος ακόμα θυμάται πως γέμισε το σπίτι του, μιας και δεν είχε άλλο χώρο να συγκεντρώσει όσα παιχνίδια θα έδιναν χαρά σε μικρά παιδιά.
Από τότε, πέρασαν κιόλας 7 χρόνια και η "ψυχή" της Κίτρινης Αποστολής, Δημήτρης Αποστολάκης, και οι δεκάδες συνοδοιπόροι του και εθελοντές, συνεχίζουν ακούραστα το έργο τους.
Η...ανάμνηση του Δημήτρη Αποστολάκη στη σελίδα του στο Facebook:
"Και κάπως έτσι..... ξεκίνησαν όλα!!!
Μόνο περηφάνια για την Κίτρινη Αποστολή!!!"