Βέβαιος για την επιτυχία του εναλλακτικού Ερωτόκριτου, εμφανίστηκε ο σκηνοθέτης και χορογράφος του έργου, κ. Κωνσταντίνος Ρήγος, κατά τη σύντομη συνομιλία του με τον Περιφερειάρχη Κρήτης.
Μάλιστα, προέβλεψε ότι θα ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο, κερδίζοντας τον.
Τότε ο Σταύρος Αρναουτάκης προέτρεψε τους συντελεστές να ανεβάσουν το έργο «και στις Βρυξέλλες!».
Άλλωστε ο ίδιος ξέρει πάρα πολύ καλά την βελγική πρωτεύουσα από την θητεία του στην Ευρωβουλή.
«Πέντε χρόνια ήμουν εκεί», υπενθύμισε ο Περιφερειάρχης Κρήτης, προχωρώντας, μεταξύ σοβαρού και αστείου, σε μία ακόμα πιο... πρωτοποριακή πρόταση: «Να παιχτεί ο Ερωτόκριτος στην αίθουσα του Ευρωκοινοβουλίου»!
Γιατί όχι; Εναλλακτικός ο χαρακτήρας του έργου, εναλλακτικός και πρωτότυπος ο τόπος της παράστασης!