Ενδιαφέρουσα ήταν ησυνάντηση για τα αυθαίρετα ,στο ΤΕΕ/ΤΑΚ παρουσία του υπουργού κ. Σταθάκη. Εκεί ακούστηκαν διαφορά για το νέο νόμο, επιμέρους αναφορές και παρεμβάσεις .
Βρήκε την εύκαιρα και ο συντοπίτης του υπουργού, Αντιπεριφερειαρχης Νίκος Καλογερής να του πει τις ενστάσεις του παρότι επεσήμανε ότι ο νόμος γενικά κινείται στη σωστή κατεύθυνση αλλά του είπε «εύχομαι να είστε ο τελευταίος υπουργός που νομοθετεί για τα αυθαίρετα και να μην χρειάζεται ένας διάδοχος σας να νομοθετήσει για την επόμενη γενιά των αυθαιρέτων»!