Παρελθόν αποτελεί από την υπηρεσία καθαριότητας και την αντιδημαρχία του δήμου Ηρακλείου ο Χάρης Μαμουλάκης που οδεύει ως γνωστόν για το ψηφοδέλτιο του ΣΥΡΙΖΑ.
Σήμερα το πρωί συναντήθηκε με το δήμαρχο Βασίλη Λαμπρινό που του παρέδωσε την επιστολή παραίτησης και ο Βασίλης Λαμπρινός αφού τον ευχαρίστησε, την έκανε δεκτή.
Στη θέση του κ. Μαμουλάκη αναλαμβάνει ο Μηνάς Καπετανάκης κρατώντας παράλληλα την προεδρία της ΔΕΠΤΑΗ. Όσο για τον ΕΣΔΑΚ, ο Χάρης Μαμουλάκης έχει ήδη κινήσει τις διαδικασίες για την εκλογή νέου προέδρου, με τη σχετική διαδικασία να έχει προγραμματιστεί για την ερχόμενη Παρασκευή.