Η εκ νέου κάθοδος του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης φαίνεται να κλειδώνει το διήμερο 22-23 Μαρτίου (αν κι αρχικώς είχε πέσει στο τραπέζι και η 14η Μαρτίου). Μάλιστα, την πρώτη ημέρα της επερχόμενης παρουσίας του κ. Αραχωβίτη στην Κρήτη, θα γίνει ευρεία σύσκεψη στην Περιφέρεια.
Πριν την χθεσινοβραδινή εκδήλωση στον Προφήτη Ηλία, οι δημοσιογράφοι θέλησαν να επιβεβαιώσουν κι απ' τα δικά του χείλη την νέα επίσκεψή του στο νησί, ρωτώντας τον κ. Αραχωβίτη: «Μαθαίνουμε ότι θα ξανακατέβετε στην Κρήτη...», για να λάβουν την ακόλουθη χιουμοριστική... απάντηση: «Τι να κάνω; Αφού θα ζητήσω από τον Τσίπρα να αλλάξουμε εκλογικές περιφέρειες. Να κατέβει εκείνος στην Λακωνία κι εγώ στο Ηράκλειο!»