Η φωτογραφία του αναγνώστη μας Α.Χ. είναι από την περιοχή του Μασταμπά, κοντά σε σχολείο. Ένας ακόμη λόγος να προσέχουμε τις διαβάσεις πεζών είναι το να διασφαλίσουμε ότι τα παιδιά θα διασχίσουν το δρόμο χωρίς να διατρέξουν κίνδυνο. Αυτά όμως θα συνέβαιναν ... σε έναν άλλο κόσμο!
Γιατί στο Ηράκλειο, αρχίζουμε σιγά σιγά να μαθαίνουμε ότι ο κανόνας "σταματάμε το όχημα πριν τη διάβαση πεζών" ισχύει πραγματικά, κι όχι "στα χαρτιά". Έχουμε όμως ακόμη δρόμο μέχρι να κάνουμε κτήμα μας ότι ... δεν παρκάρουμε πάνω στη διάβαση, ακριβώς γιατί προορίζεται για χρήση από τους πεζούς.