Λίγα λεπτά μετά τις το απόγευμα ξεκίνησε στη Βουλή η συνεδρίαση της Ολομέλειας ωστόσο ο πρώην πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ δεν ήταν παρών στην ομιλία του πρωθυπουργού, Kυριάκου Μητσοτάκη.
Όπως είναι γνωστό τον ΣΥΡΙΖΑ θα εκπροσωπήσει στις προγραμματικές δηλώσεις ο νέος πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας Σωκράτης Φάμελλος ο οποίος θα τοποθετηθεί αμέσως μετά την ομιλία του κ. Μητσοτάκη.
Αξίζει να σημειωθεί πως η πρώτη παρέμβαση στην Ολομέλεια από τον ΣΥΡΙΖΑ έγινε από τον Νίκο Παππά ο οποίος ζήτησε και πήρε τον λόγο επί διαδικαστικού ζητήματος.