Το ίδιο μοντέλο φιλοξενίας προσφύγων που έχει ήδη εφαρμοστεί με επιτυχία από το 2017 στην Κρήτη, επιδιώκει να ακολουθήσει η ΠΕΔ μετά το αίτημα που διατύπωσε η αρμόδια υφυπουργός Δόμνα Μιχαηλίδου κατά την πρόσφατη επίσκεψή της στην Κρήτη.
Αυτό επισήμανε, μεταξύ άλλων, ο δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός ο οποίος μίλησε στην τηλεοπτική εκπομπή "Ώρα Ελλάδας 7:00" για το προσφυγικό και τις δυνατότητες του νησιού να φιλοξενήσει ανήλικους πρόσφυγες.
Ο δήμαρχος Ηρακλείου, αποκωδικοποιώντας τις δυνατότητες του νησιού στο ευαίσθητο αυτό ζήτημα, επανάλαβε ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό να ακολουθηθεί το ίδιο πρόγραμμα φιλοξενίας που εφάρμοσε η Αναπτυξιακή Ηρακλείου μέχρι τώρα και σημείωσε πως αυτό που προέχει είναι να εντοπιστούν οι καταλληλότεροι χώροι για την παραμονή των εφήβων που θα έρθουν στο νησί.
"Το ζητούμενο είναι" σημείωσε ο κ. Λαμπρινός "να ζουν τα παιδιά αυτά σε αξιοπρεπείς συνθήκες και σε ολιγομελείς ομάδες".