Σε μια φιλική συνάντηση δε χωρούν πρωτόκολλα ... Γι αυτό το λόγο και τα παραμέρισε ο Τούρκος Υπουργός Μ. Τσαβούσογλου κατά την επίσκεψη του στο Ψυχρό και το Δικταίον Άνδρον.
Χαλαρός και χαμογελαστός ο Τούρκος υπουργός ήταν ιδιαίτερα εγκάρδιος με τον δήμαρχο Οροπεδίου Γιάννη Στεφανάκη. Μάλιστα μπήκαν μαζί στο μυστικό δωμάτιο της γέννησης του Δία.
Ο Τούρκος υπουργός εντυπωσιάστηκε ενώ ο Ν. Κοτζιάς που τον συνόδευε δεσμεύτηκε στον δήμαρχο Οροπεδίου ότι θα υπάρξει μέριμνα ώστε να καταβληθεί το ανταποδοτικό τέλος για τους ορεινούς δήμους που ο Γ. Στεφανάκης είχε θέσει ως αίτημα στον Υπουργό Εσωτερικών Π. Κουρουμπλή.