Τσάμπα ήττα!

Ο Εργοτέλης έχασε πολλές ευκαιρίες στην Πάτρα όμως δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό από την Παναχαϊκή (2-1) - ντεμπούτο ο Εντιαγέ

Παρ ότι ο Εργοτέλης δέχτηκε γκολ μόλις στο 9ο δευτερόλεπτο, στην συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, βγήκε με θάρρος στην επίθεση, είχε σημαντικές ευκαιρίες και σκόραρε στο 25’. Αποκορύφωμα η απίστευτη χαμένη ευκαιρία του 10ου λεπτού με το δοκάρι του Μπουρσέλη. Όμως, στο 35’ ο Κάιπερς ισοφάρισε σε κενή εστά, έπειτα από όμορφη προσπάθεια του Σταματάκου από τα αριστερά.

Αρκετά ανταγωνιστικός και επιθετικός ο Εργοτέλης στην συνέχεια στο α’ μέρος, όμως με τα… γνωστά κενά στην άμυνα του. Στην επανάληψη η  Παναχαϊκή προσπάθησε για ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Εργοτέλης ήταν απειλητικός στις αντεπιθέσεις του. Η ομάδα του Τάκη Γκώνια είχε τον έλεγχο του ματς, ενώ ιδιαίτερα κινητικός ήταν ο Έφορτ. Όμως, στο 78' ο Μωραίτης  σκόραρε έπειτα από την κάθετη μπαλιά του Κίνου με την φάση να ελέγχεται για οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά ο Εργοτέλης προσπάθησε όμως δεν δημιούργσε κάποια κλασσική ευκαιρία. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα (1-2) του Εργοτέλη στο πρωτάθλημα, η Παναχαϊκή έφτασε την 3η σερί.

*Στο 72' έκανε το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα ο Εντιαγέ.

*Ακόμα ένα παιχνίδι, ο Τάκης Γκώνιας είδε το παιχνίδι από την εξέδρα.

Οι ενδεκάδες

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ: Βρονταράς, Πολίμος, Αγουρίδης (49' Φουρλάνος), Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Φωτάκης, Μουστακόπουλος (72' Λουμπαρδέας), Γκίνο, Αποστολόπουλος (46' Κυνηγόπουλος), Στεργίδης, Μωραΐτης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Λαδάς, Μπουρσέλης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Βογιατζής, Μπούζας (84' Αγγελόπουλος), Μπουτζάκης, Κάιπερς, Σταματάκος (72' Εντιαγέ), Έφορντ