Τρίποντο ανόδου για ΟΦΗ με γκολ του Σαχινίδη!

Λυτρωτική νίκη για τον ΟΦΗ με 1 - 0 απέναντι στην Τριγλία Ραφήνας με "χρυσό" σκόρερ τον Σαχινίδη στο 89' - Στα "πόδια" των "ασπρόμαυρων" παραμένει η άνοδος καθώς διατηρήθηκε στον πόντο η διαφορά από τον πρωτοπόρο Φωστήρα.

Το πιο "γλυκό" φινάλε της φετινής περιόδου για τον ΟΦΗ επιφύλασσε η αναμέτρηση με την Τριγλία Ραφήνας.

Με τον Βασίλη Σαχινίδη να λύνει στο τέλος το "γόρδιο δεσμό" του γκολ για τους γηπεδούχους, που κινδύνεψαν να χάσουν δύο βαθμούς στο κυνήγι της ανόδου, αλλά τελικά παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Φωστήρα καθώς ο 30χρονος επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 89ο λεπτό "λυτρώνοντας" τους συμπαίκτες του και τους 6000 φίλους της ομάδας που παρακολούθησαν την αναμέτρηση σε ένα "Γεντί Κουλέ" από τα παλιά.

Σ' αυτό το χρονικό σημείο ο επιθετικός του ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε την μεταβίβαση του Χαντί και με ψύχραιμο σουτ έδωσε μια νίκη "σταθμό" για την άνοδο στη Football League.

Η 10η νίκη σε 11 παιχνίδια για τους "ασπρόμαυρους" στο δεύτερο γύρο πέρασε από "σαράντα κύματα" σε ένα παιχνίδι που δεν ξεκίνησε με καλούς οιωνούς καθώς στο 9' ο Χαντί νικήθηκε από τον Λέτσο σε εκτέλεση πέναλτι, χάνοντας την ευκαιρία να γείρει από νωρίς την πλάστιγγα υπέρ του ΟΦΗ.

Η κρητική ομάδα ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες με κορυφαία τη διπλή απόκρουση του Λέτσο σε σουτ των Πόποβιτς και Καλέ στο 26', ευτύχησε όμως να κρατήσει το "μηδέν" χάρις στην εκπληκτική επέμβαση του Δερμιτζάκη σε σουτ του Παπαδόπουλου στο 32'.

Το πέρασμα των λεπτών προσέθετε εκνευρισμό στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι σε μια ποιοτική για τα δεδομένα της κατηγορίας ομάδα που προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί αυτό το στοιχείο.

Η μεγάλη ευκαιρία του Περογαμβράκη στο 87' φάνηκε ότι έβαζε "βουλοκέρι" στη δεύτερη εντός έδρας ισοπαλία στο δεύτερο γύρο, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Σαχινίδης (είχε περάσει αλλαγή από το Νιόπλια στο 61' αντί του Πόποβιτς) "έγραψε" το 1 - 0 δίνοντας το "φιλί της ζωής" στον ΟΦΗ.

Το Live του αγώνα

Για τον ΟΦΗ τερματοφύλακας ο Δερμιτζάκης, ακραίοι μπακ οι Κιάσσος (δεξιά) - Πίτσος (αριστερά), στο κέντρο της άμυνας οι Κώτσιος - Ραπτάκης, στη μεσαία γραμμή οι Νάστος και Φραγκουλάκης, στις πτέρυγες οι Καλέ (αριστερά), Πόποβιτς (δεξιά), σε ελεύθερο ρόλο ο Χαντί και προωθημένος ο Περογαμβράκης.

Έναρξη του αγώνα

2' Πρώτο σουτ του αγώνα από το Χαντί, συρτό έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Λέτσο.

8' Πέναλτι για τον ΟΦΗ σε χέρι του Καρδάρη έπειτα από σέντρα του Πίτσου.

9' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ καθώς το χτύπημα του Χαντί απέκρουσε ο Λέτσο που έπεσε από τα δεξιά διώχνοντας σε κόρνερ.

12' Ο Πόποβιτς επιχείρησε σουτ δεξιά έξω από την περιοχή, όμως ο Λέτσο μπλόκαρε πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

20' Πρώτο σουτ για τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι από το Σκαφίδα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ.

24' Αποτελεσματική επέμβαση του Ραπτάκη στον Βασιλείου που έμπαινε μόνος του στην περιοχή του Δερμιτζάκη.

26' Διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ πρώτα με τον Πόποβιτς και στη συνέχεια με τον Καλέ. Ο Πόποβιτς βγήκε τετ - α - τετ με τον τερματοφύλακα της Τριγλίας όμως το αριστερό του πλασέ ήταν αποτυχημένο με τον Λέτσο να αποκρούει. Η μπάλα κατέληξε στη συνέχεια στον Βραζιλιάνο ο οποίος επίσης δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

29' Σέντρα του Πίτσου από τα αριστερά προς τον Χαντί ο οποίος έπιασε αριστερό μονοκόματο η μπάλα έσκασε κάτω και κατέληξε στην αγκαλιά του Λέτσο.

32' Εκπληκτική επέμβαση από το Δερμιτζάκη σε μονοκόματο σουτ του Παπαδόπουλου. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ διαφύλαξε ανέπαφη την εστία του έπειτα από το δυνατό σουτ του επιθετικού της Τριγλίας, ενώ στη συνέχεια της φάσης υποδείχθηκε οφ - σάιντ ο Βασιλείου.

44' Εκτέλεση φάουλ του Χαντί λίγα μέτρα έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ.

46' Στις καθυστερήσεις το τελευταίο σουτ στο πρώτο ημίχρονο από τον Πόποβιτς δεν αιφνιδίασε τον Λέτσο.

Τέλος πρώτου μέρους

"Λευκή" ισοπαλία στο πρώτο 45λεπτο, παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Ο ΟΦΗ δεν εκμεταλλεύτηκε το πέναλτι που κέρδισε στο 9' για να πάρει προβάδισμα και να δρομολογήσει νωρίς τις εξελίξεις του αγώνα, καθώς ο Χαντί νικήθηκε από τον Λέτσο. Ο τερματοφύλακας της Τριγλίας είπε "όχι" σε Πόποβιτς και Καλέ στο 26' σε διπλή φάση για τους γηπεδούχους, ενώ και η ομάδα της Ραφήνας έφτασε κοντά στο γκολ στο 32' όμως ο Δερμιτζάκης σταμάτησε εντυπωσιακά το βολέ του Παπαδόπουλου διαφυλάτοντας το ανέπαφο της εστίας του.

Έναρξη δεύτερου μέρους

51' Ο Καλέ τροφοδότησε με το κεφάλι τον Περογαμβράκη ο οποίος "προστάτεψε" τη μπάλα με το σώμα, μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε δεξί σουτ που κατέληξε άουτ.

59' Σέντρα Καλέ από τα αριστερά ακολούθησε προβολή του Πόποβιτς άουτ.

61' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Φαμπίνιο να αντικαθιστά τον Φραγκουλάκη, και τον Σαχινίδη στη θέση του Πόποβιτς.

63' Αλλαγή για την Τριγλία Ραφήνας με τον Σιάνη να αποχωρεί δίνοντας τη θέση του στον Κότσι.

66' Αριστερό γυριστό σουτ του Περογαμβράκη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

70' Κοιλιάρας αντί Πίτσου η τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ.

78' Σαγανάς στη θέση του Σκαφίδα η δεύτερη αλλαγή για την Τριγλία Ραφήνας.

82' Επικίνδυνη προβολή του Μεϊμάρογλου μπλόκαρε ο Δερμιτζάκης.

86' Σέντρα σουτ του Κοιλιάρα απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Μεϊμάρογλου.

87' Ο Κοιλιάρας μεταβίβαση στον αμαρκάριστο Περογαμβράκη και αυτός μόνος του με τον Λέτσο σούταρε άουτ.

89' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ με το Σαχινίδη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε
την μεταβίβαση του Χαντί και με αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

93' Ο Λέτσο είπε "όχι" σε κοντινό σουτ του Σαχινίδη.

Τέλος του αγώνα

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Πίτσος, Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης, Πόποβιτς, Χαντί, Καλέ.

Aναπληρωματικοί: Μπολάκης, Γουόρντεν, Φαμπίνιο, Κασμερίδης, Φαζός, Κοιλιάρας, Σαχινίδης.

Τριγλία Ραφήνας: Λέτσο, Καρδάρης, Μειμάρογλου, Καραδέμητρος, Τσέπας, Σκαφίδας, Μανδύλης, Κόντι, Σιάννης, Βασιλείου, Παπαδόπουλος.

Aναπληρωματικοί: Σολδάτος, Τσαγγάρης, Τερζής, Δημιζας, Κότσι, Μάλτσι, Σαγανάς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιαννουλάκης του συνδέσμου Χανίων με βοηθούς τους Πετεινάτο - Αναστασάκη του ίδιου συνδέσμου.