Τα δοκάρια «σταμάτησαν» τον Εργοτέλη!

Χαμένο πέναλτι και αρκετές ευκαιρίες για τον πολύ καλό Εργοτέλη απέναντι στην Καλλιθέα - κορυφαίος ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Ματθαίος Κορωνάκης

Παρά την πολύ καλή του εμφάνιση, ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να κερδίσει στο πρώτο ματς της σεζόν στην Football league την ομάδα της Καλλιθέας. Στο α' ημίχρονο παρ ότι ο Εργοτέλης είχε την υπεροχή, τις ευκαιρίες και το δοκάρι με τον Ροβίθη στο 17', του έλειψε το γκολ. Στο ημίχρονο, ο Μανώλης Ροβίθης αποχώρησε με τον Έφορντ να παίρνει την θέση του.

Στις αρχές του β' ημιχρόνου (48'), ο Εργοτέλης έχασε την ευκαιρία να ''καθαρίσει'' το ματς. Το σουτ του Κάιπερς βρήκε το χέρι του Βασιλείου με τον διαιτητή να δείχνει την κόκκινη κάρτα και το σημείο του πέναλτι.Ο Σταματάκος ανέλαβε την ευθύνη όμως σημάδεψε το δοκάρι!

Από κει και πέρα ο Εργοτέλης ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς έχοντας πλέον σύμμαχο την αριθμητική του υπεροχή. Όμως, ο εξαιρετικός Κορωνάκης βρέθηκε σε καλή μέρα και τελικά δεν οι ''κιτρινόμαυροι'' δεν κατάφεραν να βρουν τα αντίπαλα δίχτυα μένοντας στο 0-0.

Τιμωρημένος σε ακόμα ένα ματς ο Τάκης Γκώνιας, είδε το παιχνίδι από την εξέδρα.

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Βογιατζής, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης(Κούρτι 70'), Σταμόπουλος, Ροβίθης (46' λ.τ. Έφορντ), Κάϊπερς, Σταματάκος, Μπούζας(78' Αγγελόπουλος).

Καλλιθέα (Μ. Τροΐζι): Κορωνάκης, Καντέ, Μάκο, Ντιαγκιτέ, Παπαγγέλης, Μίγγος, Χοτζάλι, Βινίσιους, Συριόπουλος, Βασιλείου, Ξόμπλιος (54' Παναγιωτίδης).