Ο νεαρός αθλητής έδειξε σταθερότητα σε μεγάλα άλματα και έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις της χρονιάς. Ο αθλητής του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου κατέλαβε την έκτη θέση στο μίτινγκ και πλέον ετοιμάζεται για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων/Κορασίδων στα Τρίκαλα.
Ο Καραλής έχει ξεπεράσει φέτος τα 5,55 μ., που είναι η κορυφαία επίδοση, που είναι η κορυφαία όλων των εποχών παγκοσμίως στους Παίδες. Ο Καραλής στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,60 μ., όπου είχε καλά, αλλά άκυρα άλματα.