Στον τελικό η Πορτογαλία - απίθανη κεφαλιά ο Ρονάλντο!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην πιο κρίσιμη στιγμή του τουρνουά έκανε την διαφορά για την Πορτογαλία, οι Ίβηρες κέρδισαν με 2-0 τους Ουαλούς και προκρίθηκαν στον τελικό της Κυριακής

Έπειτα από ένα χλιαρό πρώτο ημίχρονο και ένα δίκαιο, σε γενικές γραμμές, 0-0 η Πορτογαλία μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη. Με μια καταπληκτική κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 50' και μια έξυπνη προβολή του Νάνι τρία λεπτά αργότερα οι Πορτογάλοι έγιναν τα ''αφεντικά'' του ματς και έτσι οδηγήθηκαν στην νίκη.

Φιλότιμη η Ουαλία, πάλεψε όσο μπορούσε κυρίως με τα... ξεσπάσματα του Μπέιλ όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες για να απειλήσει σοβαρά την ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Η Πορτογαλία επιστρέφει σε τελικό μετά το 2004 και το χαμένο ματς από την Εθνική μας