Στην κορυφή της Ελλάδας ο 21χρονος Ηρακλειώτης σέρφερ!

Ο Γιώργος Φέρμπυς - Παπαγεωργίου ήρθε πρώτος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα σερφ σε ηλικία μόλις 21 ετών

Ο Γιώργος είναι γέννημα θρέμμα Ηρακλειώτης, μόλις 21 ετών και κατέκτησε την 1η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα σερφ και την 5η στο board festival & eurotour by WBSF

Η επιτυχία του αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε ότι όλοι οι συναθλητές του έχουν ηλικίες των 28 εως 30 ετών. Γιος του συντοπίτη μας οδοντιάτρου Μισέλ Φέρμπυς και της Hρακλειώτισσας Νίας Παπαγεωργίου διδάκτωρ πανεπιστημίου Ρεθύμνου .

Όσον αφορά το Elite Race του board board festival & eurotour by WBSF, η μάχη για την 5η θέση με το χρηματικό έπαθλο ήταν Ελληνική υπόθεση μεταξύ των 2 νεαρών που πήραν το respect από όλους τους αθλητές ιδιαίτερα, Έλληνες αλλά και Ξένους. Ο Γιώργος Κωνσταντής και ο Ηρακλειώτης Γιώργος Φέρμπυς πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής με την 5 θέση να κρίνεται στο τελευταίο σκέλος του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί  ότι και οι δυο περάσαν τον Leonardo Toso το νεότερο μέλος της Ιταλικής ομάδας.