Πάρα το γεγονός ότι ο Σέρχιο Λεάλ απούσιαζε από την πρώτη προπόνηση του ΟΦΗ μετά τα Χριστούγεννα, δεν τίθεται θέμα προσφυγής από τον Ουρουγουανό χαφ.
Ο πρώην ποδοσφαιριστής του Εργοτέλη περιμένει και αυτός όπως και οι περισσότεροι παίκτες τις διοικητικές εξελήξεις στον ΟΦΗ, ενώ βρίσκεται σύμφωνα με πληροφορίες του cretalive, στην Ιταλία για να συναντήσει τον φυσικοθεραπευτή του με κανονική άδεια απο την ΠΑΕ ΟΦΗ.