Μια άτυπη ρεβάνς θα επιχειρήσει την Κυριακή το ''Ηράκλειο'', απέναντι στην ομάδα η οποία απέκλεισε την Κρητική ομάδα στην β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (73-65), στα μέσα του Σεπτεμβρίου, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι για τον σύλλογο.
Η πρώτη εκτός έδρας νίκης της ομάδας του Ηρακλείου απέναντι στο Παγκράτι, σε συνδυασμό με το πολύ καλό ξεκίνημα στην σεζόν (4/5 νίκες), έχουν φέρει αισιοδοξία και ευφορία στο μπασκετικό τμήμα. Μάλιστα, αυτό, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, έχει αποτυπωθεί και στην πώληση των εισιτηρίων διαρκείας (15 ευρώ).
Στα καθαρά αγωνιστικά, ο τραυματισμός στο μάτι του Χάλαρη, σε μια από τις τελευταίες προπονήσεις, πονοκεφαλιάζει τον κόουτς Γιώργο Μακράκη. Η συμμετοχή του έμπειρου σέντερ θα κριθεί τα επόμενα 24ωρα. Θεραπεία στον αυχένα εξακολουθεί να κάνει ο Αλέξανδρος Πετράκης, η συμμετοχή του όμως στο ματς με την Κόρινθο μοιάζει δεδομένη.