Σημαντική άνοδος για το τένις και στους Βετεράνους!

Οι Μπόγρης και Νικοπούλου ήταν οι νικητές στο 1ου Παγκρήτιου τουρνουά τένις βετεράνων !

Tο 1ο Παγκρήτιο Βετεράνων τένις διοργάνωσε το ΄ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ΄ με τον ΔΟΠΑΦΜΑΗ υπό την αιγίδα της Ζ΄ ΕΦΣΑΚ. Αναλυτικά η ανακοίνωση:

΄Και με νούμερα πλέον αποδεικνύεται η μεγάλη στροφή των Κρητικών στο τένις,  ένα άθλημα που φαίνεται ότι πηγαίνει γάντι στο περιβάλλον, στην ιδιοσυγκρασία και τον  τόπο. Οι νέοι και οι νέες που ξεκίνησαν την αντισφαίριση άλλοι παίζοντας στα τερέν και άλλοι με ξύλινες ρακέτες στις παραλίες, βάζουν τα σορτάκια και τις φουστίτσες τους, τα αθλητικά τους παπούτσια και τα πολύχρωμα μπλουζάκια τους και αποδεικνύουν ότι η αθλητική δράση δεν σταματά ποτέ. Οι  161 αθλητές και αθλήτριες από 35 (30 για τις Γυναίκες) μέχρι 75 ετών αναμετρήθηκαν για μια εβδομάδα στα φιλόξενα γήπεδα του "ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ.

Ο μεγάλος αριθμός των συμμετεχόντων 161 στον αριθμό, προκάλεσε έναν γλυκό πονοκέφαλο στους διοργανωτές που παρέτειναν την διάρκεια του τουρνουά  κατά μία ημέρα, έτσι ώστε να ολοκληρωθούν οι 158 αγώνες.

Νικητής στην κατηγορία Ανδρών 35+ ήταν ο Μπόγρης Κώστας που στο τελικό επικράτησε του Κονταξάκη Τάσου από τη Σούδα με 63 63. Νωρίτερα στον ημιτελικό ο Μπόγρης κέρδισε τον Κόκκαλη Μάνο από την Ιεράπετρα με 62 61. Στον άλλο ημιτελικό της κατηγορίας, ο Κονταξάκης επικράτησε του Βασίλα Χάρη με 61 63.

Στον τελικό τον Γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Χανιώτισσα Νικοπούλου Βαρβάρα που στον τελικό κέρδισε την Μαγκανά Αλεξία με 64 46 11-9. Στους ημιτελικούς μεταξύ Μαγκανα και Τσακίρογλου νικήτρια ήταν η Μαγκανά με 63 61 και στον άλλο ημιτελικό μεταξύ Νικοπούλου και Σιγανού η Νικοπούλου κέρδισε με 61 63.

Στον τελικό των Ανδρών 45+ προκρίθηκαν οι Νεκτάριος και Τσουρβελούδης. Στους ημιτελικούς ο Νεκτάριος επικράτησε του Πάγιου από τις Μοίρες με 76 62, ενώ ο Τσουρβελούδης του Χαλέπη από την Ιεράπετρα με 76 62.

Οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο φτάνοντας στον αριθμό ρεκόρ 161 για Παγκρήτιο Τουρνουά και γι αυτό το λόγο οι αγώνες ξεκίνησαν (νωρίτερα από την προγραμματισμένη έναρξη) την Τρίτη στις 12 Απριλίου Καθ όλη τη διάρκεια του τουρνουά οι συμμετέχοντες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα και συναρπαστικούς αγώνες. Την Κυριακή 17 Απριλίου η οργανωτική επιτροπή του τουρνουά προσέφερε γεύμα σε όλους τους συμμετέχοντες, ενώ οι αθλητές ευχαρίστησαν το ΗΡΑΚΛΕΙΟ για τη φιλοξενία αλλά και την αρίστη διοργάνωση.

Το επόμενο ραντεβού των βετεράνων  τενιστών και τενιστριών είναι στο Ρέθυμνο από 13 έως 15 Μαΐου ΄΄