Με το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα να είναι 52.70, η Κρητικιά πρωταθλήτρια έκανε πριν από λίγο στο Άργος Ορεστικό 52.86 βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (52.93) αλλά μένοντας εκτός ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στην κατάσταση που βρίσκεται όμως, είναι πολύ πιθανό να τα καταφέρει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα όπου εκτός από τη νίκη να πανηγυρίσει και το όριο για το Άμστερνταμ, καθώς θα είναι πολύ κρίμα να μείνει εκτός αποστολής μετά από τόσο μεγάλη προσπάθεια και τόσο φοβερή βελτίωση τον τελευταίο χρόνο.
Τρομερό ατομικό ρεκόρ έκανε και η Άννα Βασιλείου η οποία από το 54.45 πήγε στο 53.15! Ακολουθώντας τα βήματα της δίδυμης αδελφής της και η Άννα πλέον βάζει υποψηφιότητα για μεγάλες διοργανώσεις ενώ βάζουν επιπλέον προβληματισμούς στον ΣΕΓΑΣ, για την ομάδα 4Χ400μ. των γυναικών.