Πρόκριση για την Αργεντινή με χατ - τρικ του Μέσι

​ Ο Λιονέλ Μέσι μπήκε αλλαγή, πέτυχε χατ τρικ και η Αργεντινή με το 5-0 επί του Παναμά, εξασφάλισε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα.

Η 2η αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου με την «αλμπισελέστε» να εξασφαλίζει την πρόκριση για τους προημιτελικούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 61΄ και μέσα σε 19 λεπτά (68΄, 78΄, 87΄) πέτυχε τρία γκολ, ενώ στο 90΄ «σέρβιρε» το πέμπτο τέρμα στον Σέρχιο Αγουέρο.

Η Αργεντινή προηγήθηκε στο 7΄ με τον Οταμέντι, ωστόσο, καθοριστική στιγμή στο ματς ήταν η αποβολή του Γοδόι στο 31΄. Με 10 παίκτες ο Παναμάς «κατέρρευσε» στην επανάληψη, όταν και δέχτηκε 4 γκολ.

Ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων (100΄) η Χιλή νίκησε με 2-1 την Βολιβία. Και τα δύο τέρματα των νικητών πέτυχε ο Αρτούρο Βιδάλ. Με το «τρίποντο» αυτό η κάτοχος του τίτλου έμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση, καθώς ισοβαθμεί στους 3 βαθμούς με τον Παναμά και η πρόκριση θα παιχτεί στο μεταξύ τους παιχνίδι, που είναι προγραμματισμένο για τις 14 Ιουνίου.

Πηγή: naftemporiki