ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 1-2: Παρέλαση στην Τούμπα - Μεγάλο διπλό με ανατροπή!

Ο ΟΦΗ το έφερε τούμπα μέσα στην Τούμπα και με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ (1-2)!

Ο Μίλαν Ράσταβατς κατέβασε στην Τούμπα ενδεκάδα χωρίς ροτέισον και έδειξε εξ αρχής τη διάθεση να «χτυπήσει» το ματς με τον ΠΑΟΚ. Στην αρχή ο ΟΦΗ είχε να αντιμετωπίσει την εύλογη πίεση του ΠΑΟΚ, ο οποίος απείλησε με σουτ του Κωνσταντέλια στο δοκάρι, αλλά αυτό που ξεχώριζε ήταν το γεγονός ότι στις φορές που η Κρητική ομάδα έβγαινε στην αντεπίθεση δεν υπήρχαν οι καλές επιλογές στην τελική προσπάθεια.

Η αλήθεια είναι ότι ο ΟΦΗ στεκόταν καλά στην Τούμπα μέχρι το γκολ του Ντεσπότοβ. Ένα φάουλ που δεν υπήρχε, έφερε τον Βούλγαρο σε θέση βολής και παρά την μεγάλη απόσταση έστειλε με τρομερή εκτέλεση την μπάλα στα δίχτυα του Χριστογεώργου στο 35ο λεπτό. Αυτή δεν ήταν η μοναδική απόφαση του διαιτητή κατά του ΟΦΗ αφού γενικώς στο πρώτο μέρος ο ρέφερι δεν έδωσε... ούτε τα σπόρια στους φιλοξενούμενους, εκνευρίζοντας πολλές φορές τους παίκτες του Ομίλου με τις αποφάσεις του.

Μετά το 1-0 του Δικεφάλου ο ΟΦΗ απείλησε στην επόμενη φάση, ενώ το ίδιο έγινε και με τον ΠΑΟΚ αμέσως μετά, σε ένα διάστημα που το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό. Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αρχή, όπως έκανε και στο πρώτο, θέλοντας να αιφνιδιάσει τον ΟΦΗ. Η ορμή, όμως, άρχισε να κοπάζει και η ομάδα του Ράσταβατς άρχισε ξανά να παίρνει θάρρος, θέλοντας να χτυπήσει τους γηπεδούχους στον κενό χώρο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ ήρθε στο 72ο λεπτό με τον Γιούνγκ, λίγο πριν δώσει τη θέση του στον Σαλσέδο, σουτάροντας ψηλά άουτ από πολύ καλή θέση. Ο Ράσταβατς έριξε στο παιχνίδι τον Σαλσέδο θέλοντας να πάρει κάτι από την ταχύτητά του με δεδομένο πως ο ΠΑΟΚ θα έβγαζε κούραση λόγω Ευρώπης.

Η είσοδος του Σαλσέδο έφερε το πρώτο χτύπημα για τον ΟΦΗ στο 77ο λεπτό, αφού αυτός έκανε την ασίστ στον Φούντα, ο οποίος με τρομερό τελείωμα έκανε το 1-1!

Δύο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έκανε την απόλυτη ανατροπή στην Τούμπα. Εκτέλεση φάουλ από τον Ριέρα από τα δεξιά, γεμίζοντας στην περιοχή, ο Κοτάρσκι δεν κατάφερε να μπλοκάρει και ο Σαλσίδο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2!

Παρά την κόντρα διαιτησία και τον διαιτητή που ανακάλυψε 8 λεπτά καθυστερήσεων, ο ΟΦΗ άντεξε και με ήρωα τον Χριστογεώργο και τις επεμβάσεις του όποτε χρειάστηκε, πήρε ένα καρυδάτο διπλό μέσα στην Τούμπα κι επέστρεψε στις νίκες!