Το επόμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου το οποίο έχει ανατεθεί στη Ντόχα, θα κάνει την αρχή καθώς έχει οριστεί να διεξαχθεί από τις 28 Σεπτεμβρίου μέχρι και τις 8 Οκτωβρίου. Αυτό που ζήτησε ο Κόου από όλους τους διοργανωτές των μίτινγκ, είναι να προσαρμόσουν έτσι το παγκόσμιο καλεντάρι ώστε όλοι οι αγώνες να ολοκληρώνονται πριν από τα παγκόσμια πρωταθλήματα. Τους έθεσε το παράδειγμα του τένις και του ΑΤΡ tour το οποίο θα αποτελέσει τον μπούσουλα για το στίβο. Οι αθλητές θα συμμετέχουν σε αξιολογημένα μίτινγκ (όπως το ATP tour που έχει των 1000 βαθμών, των 500 και των 250) και θα συγκεντρώνουν βαθμολογία ανάλογη με τα αποτελέσματα τους και τις επιδόσεις τους. Έτσι θα προκύπτει η συμμετοχή στις μεγάλες διοργανώσεις.