Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Κυνηγάκης έδωσε τα πάντα, όμως έμεινε στην 10η θέση

"Ήπια το νερό του Σηκουάνα, μια χαρά ήταν - Αν πάθω κάτι, έπαθα" οι δηλώσεις του για την βουτιά στον Σηκουάνα

Θετική εμφάνιση από τον Έλληνα πρωταθλητή στην μαραθώνια κολύμβηση 10χλμ ανοιχτής θαλάσσης, καθώς τερμάτισε δέκατος στο αγώνισμα, όμως δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη διάκριση στο βάθρο.

Ο Άλκης Κυνηγάκης τα έδωσε όλα στην κούρσα, ήταν στην πέμπτη θέση στα πρώτα 4 χλμ, όμως από εκεί και πέρα τον πρόδωσαν οι δυνάμεις του και δεν μπόρεσε να κυνηγήσει, κάτι καλύτερο. Ο χρόνος του ήταν 1:52:37 και του αξίζουν συγχαρητήρια, αφού έμεινε κοντά στους αθλητές, που πάλευαν για τις πρώτες θέσεις, όμως η υπέρβαση δεν ήρθε.

Θυμίζουμε πως ο Κυνηγάκης είχε τερματίσει 5ος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και τέσσερα χρόνια αποδεικνύει, πως παραμένει στην ελίτ της μαραθώνιας κολύμβησης.

Το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του Παρισιού κατέκτησε ο Κριστόφ Ραζόφσκι, στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Όλιβερ Κλέμετ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε στο τέλος ο Ντέιβιν Μπέτλαμ.

"Ήπια το νερό του Σηκουάνα, μια χαρά ήταν - Αν πάθω κάτι, έπαθα"

Ο Έλληνας αθλητής σε δηλώσεις του στην ΕΡΤ μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ανέφερε πως κατα τη διάρκεια του αγωνίσματος δεν ήταν καλά και πως όλη η υπερπροσπάθεια που έχει κάνει μόνος του τους τελευταίους 7 μήνες τον έχει εξαντλήσει. Ο κολυμβητής όπως ανέφερε ζει και αναπνέει για αυτό το άθλημα, ενώ η πίεση και το άγχος που είχε το πρωί φτανοντας, σε συνδυασμό με τα ρεύματα του ποταμού, δεν του επέτρεψαν να αποδώσει όπως ήθελε.

Αναφορικά με την ποιότητα του νερού στον ποταμό, ο ίδιος σχολίασε γελώντας "εγώ το ήπια, μια χαρά ήταν. Τώρα αν πάθω τίποτα, το έπαθα", ενώ σημείωσε πως έχει γευτεί και χειρότερα νερά στη ζωή του.