Ολλανδία - Αγγλία 1-2: Ανατροπή και τελικός στο 91' για τους Άγγλους!

Σε ένα τρομερό ημιτελικό η Αγγλία το γύρισε απέναντι στους Ολλανδούς, νίκησε στο τέλος 2-1 και πήρε το εισιτήριο για δεύτερη σερί φορά στον τελικό του Euro 2024!

Ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα του Euro παρακολουθήσαμε το βράδυ της Τετάρτης και σίγουρα το καλύτερο της Αγγλίας, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με το καταπληκτικό γκολ του Σίμονς, κατάφερε να αντιδράσει.

Στο 18' ο Χάρι Κέιν κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος για το 1-1, ενώ στο 23' η Αγγλία έφτασε κοντά στην ανατροπή με τον Φόντεν, αλλά ο Ντάμφρις έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η αντίδραση της Ολλανδίας ήρθε στο 30' με δυνατή κεφαλιά του Ντάμφρις που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ δοκάρι είχαν και οι Άγγλοι στο 32' σε τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Φόντεν.

Στο δεύτερο μέρος δεν είδαμε το ίδιο ποδόσφαιρο γιατί κατά κύριο λόγο η Ολλανδία συμμαζεύτηκε και πήρε τα ηνία του αγώνα, ούσα η ομάδα που είχε τις τελικές.

Η Αγγλία έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα θέλοντας να κάνει το τελικό χτύπημα και να αποφύγει την παράταση.

Τα κατάφερε στο 91ο λεπτό με τον απίστευτος Γουότκινς, ο οποίος με άπιαστο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα χαμηλά στη δεξιά γωνία της εστίας του Φεμπρούχεν και διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι Άγγλοι με... buzzer beater πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής απέναντι στους Ισπανούς!