Όλα τέλειωσαν νωρίς...

Με συνοπτικές διαδικασίες ο ΟΦΗ συνέτριψε (6-0) τον Αιγινιακό, προσέφερε θέαμα στο ''Γεντί Κουλέ'' και έφτασε στην 2η νίκη του στο πρωτάθλημα της Football league.

Το ιδανικό ξεκίνημα ήταν ικανό για να οδηγήσει τον ΟΦΗ σε με εύκολη νίκη. Το γρήγορο τέρμα του Παπαστεριανού (7’) και το τέρμα του Χαντί (20’) ήρθαν σαν επιστέγασμα ενός ορμητικού ΟΦΗ στο πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος παρέταξε τον ΟΦΗ με αρκετές αλλαγές, ξεκουράζοντας παράλληλα τους Νάστο – Κουσκουνά και Μάρτος. Έπειτα από το πρώτο δυνατό ημίωρο, στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ορτέγκα με δύο όμορφα γκολ (42’και 44’) έστειλε τους Κρητικούς με το εντυπωσιακό 4-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ χαμήλωσε τον ''ρυθμό'', ο κόουτς των γηπεδούχων έκανε νωρίς δύο αλλαγές (η μια αναγκαστική). Στο 74' ο Χαντί εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Όγκμποε ενώ εννέα λεπτά αργότερα (83') η εκτέλεση πέναλτι του Πορτουλίδη βρήκε το δοκάρι με τον Μάνο στην συνέχεια της φάσης, έπειτα από ασίστ του Μπολάκη διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ενδεκάδες:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Ορτέγκα (68' Όγκμποε), Χαντί, Μάνος, Παπατόλιος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Οικονόμου (53' λ.τ. Πουρτουλίδης), Ζιαμπάρης (46' Μπολάκης), Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης.

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαίδης): Τόλιος (9' λ.τ Καραγκιόζης), Λεφίδης,Λιόλιος, Βλάχος, Καρακώστας, Τοπαλίδης, Πολύζος, Γκατζολάρι, Παπαδόπουλος, Ντόγος, Δωματάς.

• Δωρεά στο «Χαμόγελο του παιδικού»

Το ποσό των 1200 ευρώ ως δωρεά στο «Χαμόγελο του παιδικού» έδωσε η ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, σε εκπρόσωπο του ιδρύματος στο ημίχρονο του αγώνα με τον Αιγινιακο. Το ποσό αυτό οφείλεται στο ποσοστό από τα εισιτήρια διαρκείας που διατέθηκαν στη θύρα 6. Όπως αναφέρει το επίσημο site της ομάδας, η κίνηση της ΠΑΕ χειροκροτήθηκε από τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας.