ΟΦΗ, σαν έτοιμος από καιρό!

Ο ΟΦΗ ικανοποίησε με την εμφάνιση του στο πρώτο επίσημο... ραντεβού με τον κόσμο του, κέρδισε με 1-0 τον Πλατανιά και έδειξε έτοιμος για την έναρξη του πρωταθλήματος

Έφεραν γούρι οι επετειακές εμφανίσεις στον ΟΦΗ. O OΦΗ αγωνίστηκε με φανέλες - ρέπλικες από τον τελικό του 1987 και σαν έτοιμος από καιρό ο παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στον Πλατανιά στο πρώτο του φετινό επίσημο ματς νικώντας με 1-0 για την 2η αγωνιστική του κυπέλλου Ελλάδας.

Στο α' ημίχρονο οι παίκτες του ΟΦΗ μπήκαν ορεξάτοι, προηγήθηκαν νωρίς με όμορφο τρόπο με το γκολ του Χαντί ενώ έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη και τον Μάρτος για το 2-0. Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα των Χανίων με τρεις στόπερ (3-5-2) και από το α' μέρος έχει να θυμάται μόνο την φάση στο 45' και το τετ - α-τετ του Παπανικολάου το οποίο απομάκρυνε ο Στρέζος, σε φάση που δημιουργήθηκε από σημαντικό λάθος του Ζιαμπάρη. Φρέσκος ο ΟΦΗ με το 4-2-3-1 του Παπαδόπουλου, ταχύτητα στα άκρα με τους δύο Ισπανούς και ισορροπία στα χαφ ήταν αρκετά ανώτερος της αντίπαλης ομάδας.

Στην επανάληψη, ο Πλατανιάς προσπάθησε να πάρει πρωτοβουλίες χωρίς να καταφέρει κάτι. Για αρκετή ώρα ο ρυθμός κινήθηκε σε χαμηλό tempo. Στο 66' εμφανίστηκε η πρώτη ευκαιρία για γκολ από τον Κουσκουνά, ο Κοκκαλάς απόκρουσε εύκολα. Ένα λεπτό αργότερα τα σουτ του Χαντί και Κουσκουνά δεν βρήκαν στόχο με τον ΟΦΗ να ανεβάζει στροφές. Στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, σημάδια κούρασης όπως ήταν αναμενόμενο, μετά το 70' για τους γηπεδούχους, πίεσαν οι φιλοξενούμενοι χωρίς όμως να απειλήσουν τον ΟΦΗ.

Συνθέσεις:

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί (87' Λεάλ), Μάρτος (72' Ογκμποε), Παπαστεριανός (79' Ρούσος), Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

Πλατανιάς:  Κοκκαλάς, Δημούτσος, Στανισάβλιεφ, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου, Ζίκο Ρενάτο (46' Κοροβέσης), Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ουες Αμπντουλ Ραχμάν (78' Γκρέζλακ), Καρυπίδης (46' Κρός), Μπούντικ.

*Περίπου 3 χιλιάδες κόσμος στις εξέδρες του γηπέδου

*Αφιέρωμα στον ΟΦΗ και στο κρητικό ποδόσφαιρο κάνει μέσο του Αμβούργου και για το σκοπό αυτό Γερμανός δημοσιογράφος φιλοξενήθηκε στα δημοσιογραφικά θεωρεία στον αγώνα ΟΦΗ-Πλατανιάς.