ΟΦΗ από... Ευρώπη, Δόξα από Νευροκόπι!

Θύμισε την ομάδα του Γκέραρντ ο ΟΦΗ των πολλών προβλημάτων, κέρδισε με 3-0 την Δόξα Δράμας - χειροκροτήθηκε από πάνω από 5.000 φίλους του στο ''Γεντί Κουλέ''

Μπροστά σε πάνω από 5 χιλιάδες φιλάθλους ο ΟΦΗ των πολλών διοικητικών προβλημάτων έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι, πέτυχε εξαιρετικής ομορφιάς γκολ και κέρδισε εύκολα με 3-0 την Δόξα Δράμας - ικανοποίηση και χειροκροτήματα στο ''Γεντί Κουλέ''

H αρχική... μουρμούρα στο ''Γεντί Κουλέ'' έδωσε την θέση της γρήγορα στις επευφημίες. Οι μειωμένες τιμές στα εισιτήρια είχαν σαν αποτέλεσμα την αύξηση των θεατών με την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου να αποζημιώνει τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας που βρέθηκαν στο ''Γεντί Κουλέ''. Ένας ΟΦΗ μεγαλειώδης, ένας ΟΦΗ από τα παλιά εμφανίστηκε σήμερα στο γήπεδο.

Στο 30' ο Δημήτρης Μάνος άνοιξε το σκορ μετουσιώνοντας την υπεροχή του ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά ενώ στο 37' ο επιθετικός των κρητικών σημείωσε ένα απίθανο γκολ. Η Δόξα Δράμας προσπάθησε να ''χτυπήσει'' στην κόντρα, με το τετ-α-τετ του Ματσούκα να είναι η καλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Στο β' ημίχρονο η Δόξα μπήκε με στόχο να σκοράρει νωρίς όμως ο καλά οργανωμένος ΟΦΗ δεν της έδωσε δικαιώματα. Συν τοις άλλοις, στο 57' ο Βασίλης Κουτσιανικούλης έβαλε νωρίς στο ματς το... κερασάκι στην τούρτα. Με ωραία παράλληλη κίνηση λίγο έξω από την περιοχή του Μένκα, ο εξτρέμ του ΟΦΗ εκτέλεσε με άψοξο σουτ τον τερματοφύλακα της Δόξας και διαμόρφωσε το 3-0. Μετά από λίγο ο ρυθμός έπεσε με τον ΟΦΗ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και τον κόσμο να ζητωκραυγάζει στις εξέδρες.

* Πριν την έναρξη του αγώνα η ΠΑΕ Δόξα Δράμας, άφησε λουλούδια στο θρόνο του Ευγένιου Γκέραρντ, στη θυρα 9.

Ενδεκάδες

ΟΦΗ: Στρέζος, Φαζός, Νάστος, Λεάλ (73' Παπατόλιος), Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας (87' Μονιάκης), Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (82'Πουρτουλίδης), Ποτουρίδης.

Δόξα Δράμας: Μένκα, Γκοτοβος,Οστοιτς, Σπυρόπουλος (34' Αρναρέλης), Πεταυράκης, Νατσιόπουλος, Κάσες, Ματσούκας (46' Λίτσκας), Μπαικαρά, Κουσκουνάς, Ριζογιάννης.

Όπως αναφέρει το επίσημο site της ΠΑΕ, στις εξέδρες του Γεντί Κουλέ βρέθηκε και ο 27χρονος μέσος Δημήτρης Μαχαίρας, για τον οποίο έχει δείξει ενδιαφέρον ο ΟΦΗ. Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925, απομένουν κάποιες λεπτομέρειες ακόμη για την ολοκλήρωση της μεταγραφής.