Ο Ηρακλειώτης Κακουλάκης «άγγιξε» το βάθρο στα 7,5 χιλιόμετρα εφήβων!

Στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης - μεγάλων αποστάσεων

Ο Βασίλης Κακουλάκης πάλεψε, αλλά έχασε στις... λεπτομέρειες το μετάλλιο στα 7,5 χιλιόμετρα εφήβων, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μαραθώνιας κολύμβησης - μεγάλων αποστάσεων για τις κατηγορίες Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (18/19 ετών), Εφήβων-Νεανίδων (16/17 ετών) και Παίδων-Κορασίδων (14/15 ετών), το οποίο διεξάγεται στην πόλη Αλγκέρο της Σαρδηνίας. Ο 17χρονος αθλητής του Ωρίωνα Ηρακλείου ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 1 ώρα, 18 λεπτά και 45.20 δευτερόλεπτα και κατετάγη τέταρτος, μένοντας εκτός της τριάδας που ανέβηκε στο βάθρο. Για την ιστορία, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Εμίρ Μπατούρ Αλμπαϊράκ με επίδοση 1 ώρα 18:34.30, που επικράτησε στο... νήμα του Ιταλού Ντάβιντε Γκρόσι (1:18:34.50), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Τούρκο Ατακάν Ερτσάν (1:18:39.00).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 7,5 χιλιόμετρα εφήβων «έπεσε» και δεύτερος Έλληνας κολυμβητής, ο Αντώνης Σερζετάκης, αλλά ακυρώθηκε.

Στο μεταξύ, στα 7,5 χιλιόμετρα των νεανίδων, η Αντωνία Ρακοπούλου κατετάγη 18η με επίδοση 1 ώρα 28:39.40 και η Ελισάβετ Μαρία Ναστοπούλου κατέλαβε την 30ή θέση με χρόνο 1 ώρα 29:37.30. Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα κατέκτησε η Αμερικανίδα Κλερ Γουάισταϊν με επίδοση 1 ώρα 25:43.30, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν η Ισπανίδα Κλάρα Μαρτίνεθ Ντε Σαλίνας Πένια (1:25:46.00) και η Νάπσουγκαρ Νάγκι από την Ουγγαρία (1:25:49.60).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ