Μετρημένος στις δηλώσεις του, προσγειωμένος και με όρεξη για δουλειά. Ο Βάλντας Νταμπράουσκας παρουσιάστηκε επίσημα από την ΠΑΕ ΟΦΗ και έδωσε το στίγμα του για την επόμενη μέρα του συλλόγου.
Είπε πολλά, αλλά επί της ουσίας απέφυγε τα μεγάλα λόγια. Ρεαλιστής, ένας κανονικός προπονητής που το μόνο που χρειάζεται είναι να προσαρμοστεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στη νέα του ομάδα για να προσαρμοστούν στα "θέλω" του και οι ποδοσφαιριστές.
Τα δύο βασικά στοιχεία που κρατάμε από τη συνέντευξη Τύπου του 45χρονου προπονητή είναι οι αναφορές του στα συστήματα και στις Ακαδημίες.