Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, προσπάθησε να προηγηθεί στο σκορ όμως η γηπεδούχος ομάδα ισορρόπησε μετά το πρώτο 15λεπτο του αγώνα, αμύνθηκε καλά και ανάγκασε τον ΟΦΗ σε ένα μέτριο ποιοτικά α’ μέρος. Η κατοχή μπάλας των Κρητικών δεν ''μεταφράστηκε'' σε ευκαιρίες.
Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να έχει ξανά την υπεροχή απέναντι στην ομάδα της Αναγέννησης. Ο Ορτέγκα με τον Κουσκουνά απείλησαν την εστία του Γκέκα όμως οι προσπάθειες δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Στο τελευταίο τέταρτο, ο ΟΦΗ έγινε περισσότερο επιθετικός με την παρουσία του Όγκμποε (αντί του Παπαστεριανού). Χωρίς την μεγάλη φάση ο ΟΦΗ μέχρι το φινάλε, αν εξαιρέσουμε το σουτ του Χαντί στο 92', οι Κρητικοί άφησαν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα, στην Καρδίτσα.
Μέτριο σε γενικές γραμμές το παιχνίδι, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν κατάφερε να βρει το πολύτιμο γκολ, δεν απειληθήκε ιδιαίτερα έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο μηδέν. Στο 96' αποβλήθηκε ο Κισκαμπάνης για τους γηπεδούχους.
Ενδεκάδες:
Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρίκι (83' Κωνσταντινόπουλος),Ποζατζίδης, Θεοδωράκης,Κισκαμπάνης, Ρουσσάκης (67' Μασούρας), Σουντούρα, Σταματάκης, Πλαβούκος, Κονέ, Χατζάρας
ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Λεάλ (60' Μάνος), Κουσκουνάς, Χαντί, Παπαστεριανός (75' Ογκμποε), Σιώπης, Κοιλιάρας (60' λ.τ. Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.
*Αψιμαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Το ματς οδηγήθηκε σε ολιγόλεπτη διακοπή ενώ ολοκληρώθηκε στο...98'!