Μπλ(ο)ακ άουτ και ήττα για ''Ηράκλειο''!

To ''Ηράκλειο'' πλήρωσε τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, το άσχημο πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε με 76-89 από την ομάδα της Κορίνθου στα ''Δύο Αοράκια''

Οι 57 πόντοι που δέχτηκε το ''Ηράκλειο'' στο α' μέρος είναι από τις... σπάνιες κακές αμυντικές επιδόσεις για μια ομάδα σε επίπεδο Β' Εθνικής. Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και η ευστοχία των φιλοξενούμενων έφτασαν την διαφορά ακόμα και στο -17 (40-57 ημίχρονο). Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή της ανάκαμψης για την ομάδα της Κρήτης. Με δυνατή άμυνα, στοχευμένες επιθέσεις και με σημαντικά καλάθια από Παπαδάκη και Πετράκη, η διαφορά μειώθηκε ακόμα και στους τρεις πόντους στα μέσα της 4ης περιόδου. Όμως, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κάποια... φαλτσοσφυρίγματα στα τελευταία λεπτά σε συνδυασμό με το μέγα - πάθος των φιλοξενούμενων έκριναν την αναμέτρηση. Αδικεί το τελικό σκορ (76-89) την εικόνα του αγώνα.

*Πρώτη εντός έδρας ήττα για το ''Ηράκλειο'' έπειτα από τρεις σερί νίκες.

*Δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία έχουν σήμερα οι γηπεδούχοι. Σε κακή μέρα βρέθηκε ο Γιάννης Λιανός, δεν ακολούθησε τα στάνταρ απόδοσης του ο Νίκος Μποχωρίδης.

*Εντυπωσιακές στιγμές χάρισε στους αρκετούς φιλάθλους που βρέθηκαν στα ''Δύο Αοράκια'', ο ταλαντούχος Στάθης Παπαδάκης.

Δεκάλεπτα: 20-33, 40-57 / 61-70, 76-89

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Σταμπουλής 14 (2), Μποχωρίδης 15, Λάκκας 6, Πετράκης 15 (3), Λιανός 5 (1), Πρωτογεράκης 1, Καλατζής 5 (1), Χάλαρης 6, Παπαδάκης 9 (2).
KAOK (Νικητόπουλος): Πρατής 3 (1), Κωνσταντίνου, Σακελλαράκης 12, Μακρής 17 (2), Κατσαμάκης 4, Κεφαλάς 20 (4), Καρούζος 12 (2), Δανιήλ, Αντωνόπουλος 2, Σκορδάς 12, Γιανναλέτσος 7.