Μνήμες, συγκινήσεις, ανθρώπινες στιγμές και αγωνίες για την τύχη του Ιστορικού Ομίλου μοιράστηκαν χθες και προχθές οι πρόεδροι του ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α.
Μετά από πρόσκληση του προέδρου του Δ.Σ. κ Δελάκη Μιχάλη προς του διατελέσαντες προέδρους του Δ.Σ. του ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. κ.κ. Καπαρουνάκη Κυριάκο (1971-1972), Παπαϊωάννου Εμμανουήλ (1975-1977) Πατεράκη Ιωάννη (1980-1981), Περδικογιάννη Ιωάννη (1986-1992) Παπακαλιάτη Μανώλη (1993-2003) Λουκαδάκη Μανώλη (2004-2009) Ρυακιωτάκη Παντελή (2010-2013) Μαρκαντωνάκη Μανώλη (2013 2015) πραγματοποιήθηκε χθες συνάντηση στον Όμιλο με μοναδικό θέμα το MASTER PLAN Χρήσεων της Ζώνης των Ενετικών Οχυρώσεων Ηρακλείου.
Στην συνάντηση παραβρέθηκε ο αντιπρόεδρος του Ομίλου κ. Κώστας Μπόγρης και ο Γενικός Γραμματέας κ. Στέφανος Περδικογιάννης συζητήθηκαν οι μέχρι σήμερα κινήσεις του Ομίλου σχετικά με:
- Tην πρόταση του Δήμου (που ζητά την παραμονή του Ομίλου υπό προϋποθέσεις στην Ανατολική πλευρά των Ενετικών Οχυρώσεων της πόλης)
- Kαι την εισήγηση της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας που έχει εκφράσει διαφορετική άποψη
Στην συνάντηση αφού ζωντάνεψαν μνήμες από τις συμπληγάδες που έχει περάσει ο Όμιλος όλα αυτά τα χρόνια τις μάχες και τους αγώνες που έχει δώσει για την επιβίωσή και την ανάπτυξη του, αλλά και μνήμες από σημαντικές επιτυχίες και στιγμές- Ορόσημο αποφασίστηκε:
1.Να σταλεί επιστολή στον Υπουργό Πολιτισμού στην οποία θα αναφέρεται η σημαντική συμβολή του Ομίλου στην ανάπτυξη του αθλητισμού και πολιτισμού της πόλης. Την επιστολή θα κληθούν να υπογράψουν οι πολίτες που συμφωνούν ότι το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» επιτελεί σημαντικό έργο και η παραμονή του σε αυτήν την περιοχή είναι χρήσιμη και ωφέλιμη για τον τόπο
2. Η διάδοση με κάθε τρόπο του Αθλητικού, Πολιτιστικού, Κοινωνικού έργου που παράγει ο Όμιλος από το 1928.
3. Η διάδοση με κάθε τρόπο του μηνύματος ότι το "ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α." ως τόπος διοργάνωσης Διεθνών και Εθνικών πρωταθλημάτων συμβάλλει στο να καταστεί η πόλη ως τόπος Αθλητικού προορισμού για αγώνες Τένις, Μπάσκετ και Σκάκι.