Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρέθηκε στην πρώτη 20άδα από το δέκατο χιλιόμετρο του αγώνα και διατήρησε την αξιοπρεπέστατη θέση της, σ' ένα από τα πλέον δύσκολα αγωνίσματα των Ολυμπιακών Αγώνων.
Στις δηλώσεις της στην ΕΡΤ "λύγισε" από συγκίνηση και τόνισε πως είναι οι τελευταίοι Ολυμπιακοί Αγώνες της καριέρας της.
"Είμαι βαθιά συγκινημένη. Είναι η τελευταία μου συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Κλαίω δυο μέρες τώρα, δεν μπορώ να συμμαζέψω τα συναισθήματά μου", τόνισε μεταξύ άλλων.