Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το ματς με δύο αλλαγές σε σχέση με αυτό στον Βόλο, αφού ο Νιόπλιας δεν είχε στη διάθεση του τον τραυματία Μεγιάδο και τον τιμωρημένο Λάρσον. Ο Στάικος πήρε τη θέση του πρώτου και έπαιξε δίπλα στον Ντιουσέ, ενώ ο Μπαλογιάννης επέστρεψε στο βασικό σχήμα, στα αριστερά της άμυνας.
Ο ΟΦΗ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από νωρίς μετά το γκολ του Καρέλη στο 15ο λεπτό το οποίο ελέγχθηκε από το VAR για χέρι και οφσάιντ. Το VAR δεν κάλεσε τον ρέφερι να τσεκάρει και αυτός τη φάση, μέτρησε το γκολ και ο ΟΦΗ άρχισε την αντεπίθεσή του.