Αν και η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ζητήσει αλλάγη στην ώρα του αγώνα, λόγο της πτήσης τους, τελικά μετά από απόφαση των υπέυθυνων της ομάδας, οι παίκτριες της ΧΑΝΘ θα μείνουν στο Ηράκλειο. Συνεπώς ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί κανονικά, όπως είχε οριστεί αρχικά, στις 4:30 μ.μ.
Η ΧΑΝΘ φαίνεται να βρίσκει ρυθμό ενώ οι Μασαρίτισσες αθλήτριες ζητούν την νίκη που θα τις κρατήσει στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.