Και στον τελικό θα γίνει της... (Πορτο) Γαλλίας!

Η Γαλλία επικράτησε με 2-0 της Γερμανίας και προκρίθηκε στον τελικό όπου και θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία το βράδυ της Κυριακής

Οι Γάλλοι έχοντας και την τύχη με το μέρος τους κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του EURO. Ανώτερη Γερμανία στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, πολύ κομβικό το σημείο όπου η Γαλλία κερδίζει πέναλτι στην τελευταία φάση του α' ημιχρόνου και το αξιοποιεί ο Γκριεσμάν. Στο α' μέρος η ομάδα του Ντεσάμπ δεν κατάφερε να ελέγξει το ματς αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη, οι ''τρικολόρ'' αμύνθηκαν καλύτερα, έδωσαν ξανά την μπάλα στην Γερμανία η οποία πάντως δεν δημιούργησε πολλές κλασσικές ευκαιρίες μέχρι το 70'. Στο 72' ήρθε το λάθος του Νόιερ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ξανά ο Γκριεσμάν και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.