Ο Φρεντερίκ Φορτέ, πρωταθλητής Ευρώπης με τη Λιμόζ το 1993, απεβίωσε το βράδυ της Κυριακής σε ηλικία 47 ετών. Ο Φορτέ υπήρξε 73 φορές διεθνής με την Εθνική Γαλλίας, με τη φανέλα της οποίας πέτυχε συνολικά 322 πόντους, ενώ τη σεζόν 1998-99 αγωνίστηκε στο ''Ηράκλειο''.
H ανακοίνωση
''Εμβληματική προσωπικότητα στον χώρο του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Υπηρέτησε τον αγαπημένο του άθλημα τόσο ως παίχτης όσο και ως διοικητικός παράγοντας διατελώντας πρόεδρος της ιστορικής Λιμόζ. Αποτέλεσε μια απο τις σπουδαιότερες μεταγραφές της ομάδας μας αγωνιζόμενος με τα χρώματα της φανέλας μας την σεζόν 1998-1999.
Καλό ταξίδι Φρεντερίκ.''