This is... ''Ηράκλειο''!

Το ''Ηράκλειο'' έπειτα από απολαυστική εμφάνιση, κέρδισε με 94-83 τον πρωτοπόρο Ιωνικό σπάζοντας το αήττητο του στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής - κορυφαίος ο Χάλαρης με 26 πόντους!

Το ''Ηράκλειο'' απέδειξε σε ακόμα ένα ματς το μέταλλο που έχει σαν ομάδα. Στο πιο απαιτητικό ματς που έχει δώσει έως τώρα, έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης απέναντι στην καλύτερη ομάδα της Β' Εθνικής, σημείωσε πάνω από 90 πόντους και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με εξαιρετική απόδοση.

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη με όπλο την ευστοχία στην επίθεση σημείωσε 54 πόντους! στο πρώτο ημίχρονο με κορυφαίο τον Χάλαρη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Μποχωρίδης ανέβασε την απόδοση του στο β' μέρος, και ο Πετράκης με κρίσιμα εύστοχα σουτ, πήραν την ομάδα στις ''πλάτες'' τους και οδήγησαν το ''Ηράκλειο'' σε μια σπουδαία νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου όμως η αντίδραση των γηπεδούχων με την βοήθεια του κόσμου, ήταν άμεση. Εξαιρετικός ο Καράμπουλας (24 πόντοι) για τον Ιωνικό.

*Ένταση δημιουργήθηκε ανάμεσα σε φιλάθλους και τον Φώτη Βασιλόπουλο αμέσως μετά την λήξη του α΄ημιχρόνου, οι ψυχραιμότεροι λειτούργησαν ''πυροσβεστικά'' και ο παίκτης του Ιωνικού οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

*Αρκετός ο κόσμος στις εξέδρες στα ''Δύο Αοράκια'', περισσότερος από ποτέ στα έως τώρα εντός έδρας παιχνίδια του ''Ηράκλειο''

*Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ιωνικού έπειτα από 12 ματς στην Β' Εθνική.

Δεκάλεπτα: 24-26, 53-46, 71-57, 94-83
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης, Γουμενάκης, Σταμπουλής 7, Μποχωρίδης 23 (5), Σταμίρης, Πετράκης 13 (3), Λιανός 12 (1), Πρωτογεράκης, Καλατζής, Χάλαρης 26, Παπαδάκης, Λάκκας 13.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ., Κουντουράς 7, Καράμπουλας 24 (3), Βουγιούκας, Πετροδημόπουλος 6, Βασιλόπουλος Φ. 21 (5), Κανονίδης 11, Κατούφας 11, Παπαδόπουλος 3 (1).