"Έπιασε" κορυφή ο ΟΦΗ παρά το 1 - 1 με τον Ιωνικό

Ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1 - 1 με τον Ιωνικό στο γήπεδο της Νεάπολης όμως χάρις στη νίκη 3 - 2 του ΠΑΟ Κρουσώνα επί του Φωστήρα "έπιασε" κορυφή για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της περιόδου.

Επιτέλους κορυφή για τον ΟΦΗ έπειτα από 27 αγωνιστικές στον 4ο Όμιλο της Γ' Εθνικής.

Η κρητική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1 - 1 με τον Ιωνικό στο γήπεδο της Νεάπολης, αποτέλεσμα που σταμάτησε το νικηφόρο σερί που "έτρεχε" τις τελευταίες 5 αγωνιστικές, όμως τα...ευχάριστα ήρθαν από τον Κρουσώνα όπου ο τοπικός ΠΑΟΚ νίκησε 3 - 2 τον Φωστήρα.

Ο ΟΦΗ "έπιασε" έτσι κορυφή για πρώτη φορά ισοβαθμώντας με το συγκρότημα του Ταύρου στους 59 πόντους (ο Φωστήρας είναι πρώτος λόγω της νίκης στην τελευταία αγωνιστική του α' γύρου), κάτι που προφανώς είναι αξιοσημείωτο λαμβάνοντας υπόψιν τη διαφορά που είχε να καλύψει.

Αυτή είναι η..."μισογεμάτη" προσέγγιση των σημερινών αποτελεσμάτων, καθώς υπάρχει και η άλλη που παραπέμπει σε μια ευκαιρία που χάθηκε για να βρεθεί μόνη της στην κορυφή της κατάταξης, και να πάρει μεγαλύτερη ώθηση στην προσπάθεια για την άνοδο.

Το ψυχολογικό προβάδισμα που έχει ανακτήσει ο ΟΦΗ δεν είναι βέβαια μικρό, σε συνδυασμό και με την αναμέτρηση ανάμεσα στους δύο την τελευταία αγωνιστική στο "Θ. Βαρδινογιάννης", που κατά τα φαινόμενα θα πάρει χαρακτήρα "ξεκαθαρίσματος λογαριασμών".

Αγωνιστικά ο ΟΦΗ σε ένα ακόμα παιχνίδι πήρε πολύ καλό βαθμό στην αμυντική λειτουργία, παρά το ότι η εστία του Δερμιτζάκη παραβιάστηκε μετά από 646'.

Εκεί που υπήρξε πρόβλημα ήταν η δημιουργία ευκαιριών καθώς οι καλές φάσεις ήταν λιγοστές.

Το γκολ της κρητικής ομάδας σημείωσε με εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Καλέ στο 42'.

Το Live του αγώνα

Τερματοφύλακας για την κρητική ομάδα ο Δερμιτζάκης, ακραίοι μπακ οι  Κιάσσος (δεξιά) - Πίτσος (αριστερά), στο κέντρο της άμυνας οι Κώτσιος - Ραπτάκης, στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Νάστος και Φαμπίνιο, στις  πτέρυγες οι Καλέ και Χαντί, "ελεύθερος" ο Φραγκουλάκης και στην κορυφή της επίθεσης ο Περογαμβράκη

Έναρξη του αγώνα:

6' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι. Τη δέχτηκε ο Κρητικός για διαμαρτυρία.

10' Ο Παλιγίνης πρόλαβε τον Καλέ πριν πλασάρει στην πρώτη φάση που δημιούργησε ο ΟΦΗ.

15' Καλή φάση για τον ΟΦΗ σε ατομική προσπάθεια από τα δεξιά του Καλέ ο οποίος την κατάλληλη στιγμή μεταβίβασε στον Περογαμβράκη στην περιοχή των γηπεδούχων, όμως το σουτ που επιχείρησε ο πρώτος σκόρερ της κρητικής ομάδας κατέληξε άουτ.

22' Σουτ του Καλέ έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

30' Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ καθώς ο Πίτσος δε μπόρεσε να συνεχίσει και έδωσε τη θέση του στον Πατινιώτη.

38' Ο Αργυρίου από πολύ μακριά προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Παλιγίνη όμως το σουτ κατέληξε άουτ.

42' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια και ψηλοκρεμαστό σουτ του Καλέ. Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί των ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ με τους φίλους της ομάδας που βρίσκονται στο γήπεδο της Νεάπολης.

45' ΓΚΟΛ για τον Ιωνικό με δεξί σουτ του Σάμιου. Μετά από 646' παραβιάστηκε η εστία του Δερμιτζάκη.

48' Κίτρινη κάρτα στο Δημακάκο για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Χαντί.

Τέλος πρώτου μέρους

Έναρξη δεύτερου μέρους

53' Τραυματίστηκε ο Νάστος και δε μπορεί να συνεχίσει. Τη θέση του στο γήπεδο πήρε ο Μπουρσέλης στη δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για το Νίκο Νιόπλια.

66' Μιχελής αντί Αργυρίου η πρώτη αλλαγή για τον Ιωνικό.

68' Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, αναγκάζοντας τον Παλιγίνη να διώξει με γροθιές την μπάλα από την περιοχή του.

72' Ολοκληρώθηκαν οι αλλαγές για τους φιλοξενούμενους με το Γουόρντεν να αντικαθιστά τον Περογαμβράκη

73' Κίτρινη στον Πατινιώτη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Παντελίδη.

75' Ευκαιρία για το 1 - 2 σε γύρισμα του Χαντί από αριστερά προς τον Καλέ ο οποίος δέχτηκε τη μπάλα στην "καρδιά" της άμυνας των γηπεδούχων, όμως ο Κρητικός τον πρόλαβε πριν σουτάρει απομακρύνοντας.

86' Κεφαλιά του Γουόρντεν άουτ μετά από σέντρα του Χαντί από τα αριστερά.

90' Με 10 ο Ιωνικός μετά από αποβολή του Παντελίδη με δεύτερη κίτρινη.

Τέλος του αγώνα

Ιωνικός: Παλιγίνης, Αργυρίου (66' Μιχελής), Δημακάκος, Προβατίδης, Κρητικός, Σάμιος, Σιμιτιζής, Παντελίδης, Μπερνιδάκης, Κατσίκης, Ρόβας.

Αναπληρωματικοί: Μιχαλάκος, Μαυρουδής, Μάνης, Ανδριανόπουλος, Αθανασόπουλος, Νικολέτος.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Πίτσος (30' λ.τρ. Πατινιώτης), Κώτσιος, Ραπτάκης, Νάστος (53' λ.τρ. Μπουρσέλης), Φαμπίνιο, Φραγκουλάκης, Χαντί, Καλέ, Περογαμβράκης (72' Γουόρντεν).

Διαιτητής του αγώνα ο Σταθόπουλος του συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τους Δημόπουλο - Σαββόγλου από τον ίδιο σύνδεσμο.