Ιδανική πρεμιέρα για τον ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ συνδύασε νίκη (2-1) και καλή εμφάνιση στις Σέρρες απέναντι στον Πανσερραϊκό στην 1η αγωνιστική της Football league!

Από την αρχή μέχρι και το φινάλε του ματς, ο ΟΦΗ ήταν η καλύτερη ομάδα και άξιζε πέρα για πέρα το νικηφόρο ξεκίνημα. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πίεσε από την αρχή τον Πανσερραϊκό, έκλεψε μπάλες και δημιούργησε ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ρίστιτς. O Πανσερραϊκός έπαιξε δυνατά, με αρκετά μαρκαρίσματα στα... όρια του αδιαθλητικού. Στο 38' η υπεροχή του ΟΦΗ καρποφόρησε με το καταπληκτικό σουτ του Χαντί το οποίο ''ξεκλείδωσε'' την συμπαγή άμυνα της ομάδας των Σερρών. Έτσι, ο ΟΦΗ πήγε με το υπέρ του 1-0 στα αποδυτήρια. Δύο φάσεις στο α' μέρος για τον Πανσερραϊκό, το φάουλ στο δοκάρι του Πόζογλου στο 36', αλλά και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 43'.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ διεκδίκησε ένα γρήγορο δεύτερο τέρμα. Αυτό ήρθε στο 62' έπειτα από ωραία προσπάθεια του Ορτέγκα, ο Κουτσιανικούλης από κοντά έκανε εύκολα το 2-0. Από κει και πέρα, το παιχνίδι κύλησε με τον ΟΦΗ να έχει στην κατοχή την μπάλα, να μην βιάζεται και τον Πανσερραϊκό να προσπαθεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 92' ο Τσελεπίδης με ωραία κεφαλιά απλώς μείωσε για τους γηπεδούχους.

Σε γενικές γραμμές, ο ΟΦΗ κράτησε με ευκολία το υπέρ του σκορ, κερδίζοντας τους πρώτους του τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα της Football league

Πανσερραικός: Ρίστιτς, Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης,Στέβιτς (46' Τσελεπίδης), Παπουτσογιαννοπουλος,Σιάκκας, Πόζογλου (70' Φούσου),Τσιμίκας, Ρούτσης (70' Δούμτσιος), Γκούρτσας.

ΟΦΗ: Στρέζος,Νάστος, Ορτέγκα,Κουσκουνάς, Χαντί,Μάρτος (58' Κουτσιανικούλης),Κομεσίδης (79' Ρούσσος),Οικονόμου (75' Πουρτουλίδης), Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

*Δικαιολογημένα παράπονα από τον ΟΦΗ για την φάση του 5ου λεπτού και την ακύρωση του γκολ του Κουσκουνά λόγω οφσάιντ. Ο επιθετικός των κρητικών φεύγει από κανονική θέση προτού εκτελέσει ιδανικά τον Ρίστιτς.