Η Σερένα Ουίλλιαμς νίκησε την Γερμανίδα Αντζελίκ Κέρμπερ με 7-5,6-3 και κατέκτησε τον τίτλο στο τουρνουά τένις του Γουίμπλεντον.
Η Αμερικανίδα Νο 1 στον κόσμο τενίστρια είπε μετά το ματς: «Είναι ξεχωριστό συναίσθημα να κατακτάς τον τίτλο εδώ. Κάθε χρόνο είναι σαν να επιστρέφω στο σπίτι μου. Ευχαριστώ τους ανθρώπους που με στήριξαν και έφτασα έως εδώ. Νιώθω υπέροχα. Μου αρέσει να παίζω απέναντι στην Κέρμπερ, έχει εκπληκτικό χαμόγελο και δείχνει πόσο σπουδαίος άνθρωπος είναι».
Από την πλευρά της η Γερμανίδα δήλωσε : «Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Σερένα της άξιζε ο τίτλος.
Είναι τρομερό το συναίσθημα και μεγάλη τιμή να παίζεις στο κεντρικό κορτ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους ανθρώπους μου στο μποξ. Η ομάδα που με ακολουθεί νομίζω ότι είναι η καλύτερη. Έχω την καλύτερη ομάδα, την καλύτερη οικογένεια και καλύτερους φίλους στο μποξ μου».